MasalDinle sitesinde kendi masallarınızı seslendirip gönderebileceğinizi de biliyor muydunuz.
Bunun için öncelikle bilgisayarınıza ses kaydı yapabilen bir programın bulunması gerekiyor. Eğer bilgisayarınızda ses kaydı yapabileceğniz bir programınız yoksa internetten ücretsiz olarak indirebileceginiz bir ses kayıt programını da rahatlıkla kullanabilirsiniz. MasalDinle ekibi olarak biz
AudaCity kayıt programını kullanıyoruz. Bu programa aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.masaldinle.com/download/audacity-win-1.2.6.exe

Kurulum Adımları
Programı bilgisayarınıza indirdikten sonra, dosya üzerine iki kere tıklayarak kurulumunu yapabilirsiniz. Kurulum adımları aşağıda gösterilmiştir.

1. Bu ekranda Next butonuna basarak bir sonraki adıma geçiniz.

2. Bu ekranda ‘I Accept the agreement’ butonuna basarak bir sonraki adıma geçiniz.

3. Bu ekranda Next butonuna basarak bir sonraki adıma geçiniz.

4. Bu ekranda Next butonuna basarak bir sonraki adıma geçiniz.

5. Bu ekranda Next butonuna basarak bir sonraki adıma geçiniz.

6. Bu ekranda Next butonuna basarak bir sonraki adıma geçiniz.

7. Bu ekranda kurulumun tamamlanması için bekleyiniz.

8. Bu ekranda Finish butonuna basarak kurulumu bitiriniz. Uygulama otomatik olarak başlayacaktır.


Yaptığınız kayıtları MP3 formatında saklamak için yardımcı bir dosya indirmeniz gerekmektedir. Bu yardımcı programa aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://www.masaldinle.com/download/lame_enc.dll

Bu dosyayi bilgisayarınızın uygun bir yerine kaydediniz.

Audacity programını başlatınız ve Edit –> Preferences menüsüne gidiniz.

File Formats menüsünden Find Library butonunu tıklayınız. Çıkan uyarı ekranında Yes tuşuna basınız ve bilgisayarınıza kaydettiğiniz lame_enc.dll dosyasını seçiniz.

Aşağıdaki ekranda OK tuşuna basınız.


Masal Seslendirme ve Dosyaya Kaydetme İşlemi

Programın kurulumu bittikten sonra programı başlatarak ses kayıt yapmaya başlayabilirsiniz. Size önerimiz kayıt işlemini yapmaya başlamadan önce en az bir kere masalı sesli olarak kendi kendinize ya da bir başkasına okumanız. Bu sayede kayıt esnasında daha az hata ve duraklama ile daha kaliteli bir seslendirme yapabilirsiniz.

Programı başlattıktan sonra kayda başlamak için aşağıdaki resimde yeşil çerçeve içerisindeki Rec düğmesine basınız. Ardısıra dilediğiniz masalınızı mikrofon aracılığıyla okuyunuz.

Kayıt esnasında programın işleyişi aşağıdakine benzer şekilde olacaktır. Masal seslendirme işlemi bitiminde sarı renkteki düğmeye basarak kaydı sonlandırabilirsiniz. Yaptığınız kaydı dinlemek için Yeşil renkteki Play düğmesine basınız.

Eğer kaydınız istediğiniz kalite ve netlikte olmuş ise File menüsünden Export As MP3 seçeneğini seçerek kaydınıza bir isim verip dosyada saklayınız.

Elde ettiğiniz dosyayı iletisim@masaldinle.com adresine mail eklentisi olarak gonderiniz. Seslendirdiğiniz masal en kısa zaman işleme alınıp sitemizde yer alacaktır.  Sorunlarınız için de aynı mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.MasalDinle Ekibi